RISTKIHTPUIT

Ristkihtpuit on laudadest kihiti kokku liimitud puitpaneel. Sõna ristkiht tuleb sellest, et iga järgnev kiht liimitakse risti eelmise kihiga. See annab paneelile väga hea tugevuse ja täpsuse, sest välistatakse puidu paisumine või kõmmeldumine. Paneelide paksus valitakse vahemikus 80 - 240 mm ja kihte võib olla 3-9. 

Ristkihtpuidu kohta öeldakse tihti ka CLT (Cross Laminated Timber) või X-Lam (Cross Laminated) või KLH (Kreuz Lagen Holz).

CLT eelised

 1. Paneelid toodetakse Põlva tehases kaasaegse tehnoloogiaga, mis annab kogu hoone täpsusklassiks vaid 1 mm! Tehases valmistab täpne frees arvutijoonise põhjal väga täpselt ette ukse-aknaavad, sisseehitatava mööbli kinnitused, põrandaliisu sooned ja isegi kruviaugud.

 2. Tehasetoodang tähendab kiiret ja täpset montaaži, tööjõu vajadus objektil on väga väike. Vigade tekkimise võimalus objektil on minimeeritud. Heaks võrdluseks on kõigile tuttav IKEA mööbel, mida oleks oluliselt keerulisem monteerida, kui peaksite ise õige suurusega plaadi lõikama ja mõõtma mõõdulindiga õige koha augu puurimiseks. Plussen on hüljanud tavapärased töövõtted ehitusobjektil!

 3. Tehases toodetud elementide korral ei teki ehitusobjektil jäätmeid. Istutasite maja äärde põõsa ja leidsite auku kaevates mulla seest lauajupi ning ehitusvahu pudeli? Uus põlvkond koduomanikke tunneb huvi selle vastu, mis jääb varju pinnase sisse ja kui palju tekib prügi rumalast raiskamisest. Plusseni objektidel tekib ehitusest jäätmed üks kühvlitäis saepuru (leiab tee tolmuimejasse) ja pakendamisjäätmed (kile, lainepapp), mis leiavad tee taaskasutusse!

 4. Kandekonstruktsioonid võivad olla küllalt õhukesed, mis annab hoone omanikule võimaluse ehitada rohkem kasulikku pinda, kui ehitusalune pind on KOV poolt piiratud.

 5. Tänu kergemale kaalule võrrelde kivihoonetega on vundamendi ehitus odavam või ei teki vajumisprobleeme.

 6. Puitpaneel ise on soojust isoleeriva omadusega, seepärast saame õhema seinaga parema energiatõhususe. Puit ise katkestab külmasillad, lisaks katkestab Plussen külmasillad soojustuse sees.

 7. CLT annab erakordse õhulekkekindluse. Külma tuulise ilmaga peaksite televiisorist uudiseid vaatama, et välistest ilmaoludest aimu saada.

 8. Konstruktsioonid on sedavõrd tugevad ja paindlikud, et annavad suurema maavärinakindluse kui tavapärane raudbetoon.

 9. Konstruktsioonid peavad väga hästi vastu tulele. Kui tavapärastes konstruktsioonides kaotab teras kuumuse käes kiirelt oma tugevuse, siis puidu põlemiskiirus on ca 1 mm minutis ning 60 minuti jooksul ei seaks see kandekonstruktsioonide püsivust ohtu. Lisaks on puitseina raske süüdata, teiseks põleb tavaliselt ära 2-3 cm, peale mida tekib puidule kaitsev söekiht.

 10. CLT seob süsinikdioksiidi. Selle kohta võib lugeda eraldi peatükist CO2 heitmed.

 11. CLT on tervendava mõjuga, mida nimetatakse biofiilseks efektiks. Selle kohta võib samuti lugeda eraldi peatükist sobilik allergikutele.

 • LinkedIn - White Circle
 • Pinterest - White Circle
 • Facebook - White Circle

Kõik õigused kaitstud © Plussen 2019